Kinezyterapia
Terapia indywidualna według metod: McKenzie, PNF oraz Terapii manualnej Metoda McKenziego.
Na czym polega terapia McKenziego?
Metoda McKenziego to popularna metoda fizjoterapeutyczna stosowana w diagnozowaniu i terapii bólu m. in. kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, a także bólu barku czy stawów obwodowych. Rehabilitacja metodą McKenziego skupia się nie tylko na objawach, ale także na przyczynach dolegliwości, dlatego jej skuteczność jest wysoka. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego, dobiera odpowiedni, indywidualny zestaw ćwiczeń.
Czym jest metoda McKenziego?
Metoda McKenziego, czyli Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia (MDT)stworzona przez nowozelandzkiego, fizjoterapeutę Robina McKenziego w latach 50 ubiegłego wieku. System został stworzony nie tylko jako pomoc doraźna w razie bólu, ale bardziej na długotrwale wyeliminowanie przyczyn jego powstawania.
Jak wygląda terapia McKenziego?
Głównym celem metody KcKenziego jest dopasowanie indywidualnej terapii, aby zmniejszyć ból i umożliwić jak najszybsze odzyskanie sprawności w celu uniknięcia nawrotów epizodów bólowych. Ćwiczenia wg McKenziego są dedykowane wszystkim osobom z dolegliwościami o podłożu mechanicznym, jak np. dyskopatia czy zmiany zwyrodnieniowe. Potwierdzeniem skuteczności tej metody są obszerne publikacje naukowe. W opinii specjalistów jest to jeden z najlepszych sposobów postepowania na pozbycie się bólu i zapobieganiu nawrotów choroby.
Metoda McKenziego - jak często ćwiczyć?
W metodzie McKenziego najważniejsza jest systematyczność. Ćwiczenia na ból kręgosłupa należy wykonywać codziennie. Musisz działać dwukierunkowo: należy rozluźnić nadmiernie napięte plecy i wzmocnić mięśnie brzucha oraz mięśnie przykręgosłupowe, żeby stworzyć naturalny gorset utrzymujący kręgosłup we właściwej pozycji.
Metoda McKenziego ćwiczenia na ból pleców - ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu
1. ĆWICZENIE rozciągające. Leżenie w przeproście tzw. Kobra. Pozycja w leżeniu na brzuchu podpartymi przedramionami najlepiej odżywia nasz kręgosłup.
2. ĆWICZENIE rozciągające– przerosty w pozycji leżącej na brzuchu
Umieść łokcie pod barkami, co umożliwi podparcie na przedramionach. Podczas tego ćwiczenia, podobnie jak w ćwiczeniu nr 1, rozpocznij od zaczerpnięcia kilku głębokich oddechów, po czym rozluźnij mięśnie dolnej części pleców, bioder i kończyn dolnych. Pozostań w tej pozycji ok. 3 minut.
To ćwiczenie służy przede wszystkim do leczenia ostrego bólu krzyża.
3. ĆWICZENIE - Pozostań w pozycji leżącej na brzuchu. Naprzemianstronne wznosy kończyn w leżeniu na brzuchu. Ręka prawa -noga lewa, Ręka lewa -noga prawa.
4. ĆWICZENIE - Koci grzbiet: Klęk podparty. Unosimy plecy naprzemiennie do góry i na dół. Wykonujemy przy tym prawidłowy oddech: Wdech-nosem, Wydech-ustami.
5. ĆWICZENIE - Naprzemianstronne wznosy rąk i nóg w klęku podpartym. Ręka prawa -noga lewa, Ręka lewa -noga prawa.
6. ĆWICZENIE – relaksujący odpoczynek z ugiętymi nogami pod kątem 90 stopni. Pozycja przedstawiona na zdjęciu jest najbardziej wygodna dla kręgosłupa, odciąża odcinek lędźwiowy.
Ćwiczenia na kręgosłup
7. ĆWICZENIA z piłką. Zwiększają siłę mięśni, wytrzymałość, poprawiają koordynację ruchową i równowagę, polepszają gibkość.
Podczas ćwiczeń na piłce działają głównie mięśnie posturalne, które stabilizują ciało i wymuszają jego prawidłową postawę. Są odpowiednie dla ludzi w każdym wieku, bez względu na sprawność fizyczną. Ćwiczenia te mają wiele zalet, możliwość szerokiego zastosowania piłek oraz ich atrakcyjność decydują o tym, że są to obecnie jedne z bardziej pożądanych akcesoriów do ćwiczeń.
Zobacz zestaw ćwiczeń rozluźniających mięśnie pleców przy użyciu piłki fitnessowej.
8. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dla kobiet w ciąży - przed porodem
9.ĆWICZENIA z wykorzystaniem taśm elastycznych to sposób na rozciąganie i wzmocnienie mięśni brzucha, grzbietu, nóg, pośladków, rąk i obręczy barkowej. Taśmy elastyczne są wykorzystywane przede wszystkim w rehabilitacji, w fitnessie, jodze i pilatesie. Świetnie nadają się do samodzielnych ćwiczeń w domu.
10. Kinezyterapia -ćwiczenia na skoliozę wzmacniające kręgosłup z użyciem piłki i taśmy.