TERAPIA MANUALNA
Terapia manualna jest metodą fizjoterapii opartą na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Polega ona na szczegółowym badaniu i dostosowaniu odpowiednich indywidualnych technik do stanu pacjenta. Terapia manualna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Fizjoterapeuta dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego przy użyciu odpowiednich testów, szczegółowego wywiadu potrafi odnaleźć zaburzone struktury, określić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować przyczyny tych dolegliwości, które leżą często w dysproporcji pomiędzy możliwościami do przyjmowania obciążeń. Leczenie polega na zniesieniu tej dysproporcji i przywracaniu fizjologicznej homeostazy pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji, manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości i ustąpienia stanów zapalnych.
Jeżeli cierpisz na dolegliwości bólowe w obrębie pleców lub doznałeś kontuzji i potrzebujesz dojść do pełnej sprawności, oferujemy ciekawą ofertę zabiegów. Przedstawiamy specjalistyczne zabiegi manualne, które wykonujemy za pomocą rąk lub przy pomocy innowacyjnych urządzeń firmy BTL. Celem tych terapii jest zniesienie dolegliwości bólowych i przebudowa ich struktury na poziomie tkankowym poprzez działanie na mięśniach, na ścięgnach, na ich przyczepach, na powięzi, czy też oddziaływanie na układ nerwowy. Terapia manualna to różnego rodzaju techniki manualne, które stosuje się w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta.
Na co pomaga terapia manualna?
Największa grupa pacjentów, to osoby z problemami bólowymi, w każdym stadium choroby: ostrym, podostrym czy przewlekłym, którzy skarżą się na mrowienia palców, rąk i nóg. Są także osoby aktywne sportowo, które chcą zwiększyć swoje możliwości. Generalnie można powiedzieć, że terapia manualna jest dobra w każdym przypadku zdecydowanej większości osób zgłaszających się z bólem dolegliwości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Im wcześniej, tym lepiej jesteśmy w stanie wykorzystać konkretne techniki manualne, by pomóc pacjentowi i zapobiec rozwojowi choroby. Dzięki odpowiednim technikom możemy dotrzeć do organów wewnętrznych, oddziaływać na układ nerwowy poprzez kręgosłup, przez odpowiednie uciski i pchnięcia w celu przywrócenia właściwego ułożenia zablokowanych struktur mięśni czy nerwów. Dzięki terapii manualnej można sobie poradzić z zaburzeniami czynnościowymi, w przypadku których nierzadko farmakologia bywa bezsilna.
Wskazania do zastosowania terapii manualnej:
- bóle mięśni/porażenia nerwów
- różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa
- rwa kulszowa/ rwa barkowa
- chroniczne bóle głowy/mięśni szyi/ karku
- bóle migrenowe/zapalenie zatok
- bóle stawowe kończyn górnych / dolnych
- stany przeciążeniowe/urazy sportowe
- zmiany zwyrodnieniowe/dyskopatii
- dolegliwości bólowe związane z uszkodzeniem mięśni i ścięgien,
- odkręgosłupowe bóle głowy,
- stany pourazowe,
- zwichnięcia,
- złamania,
- skręcenia,
- zamrożony bark,
- stany przedoperacyjne (aby zwiększyć zakres ruchu czy siły mięśniowej
Tak naprawdę łatwiej jest określić, gdzie terapia manualna nie znajduje zastosowania. Choć nie zawsze można pacjenta w ostrej fazie ocenić prawidłowo i rozpocząć rehabilitację, to przez trakcję można zadziałać przeciwbólowo.
Fizjoterapeuta zawsze pomaga w sposób dostosowany do danej sytuacji, do danego etapu w procesie leczenia i stanu zmian chorobowych w ciele pacjenta.
Przeciwwskazania do terapii manualnej
Praktycznie w każdym rodzaju rehabilitacji mogą się pojawić okoliczności, które nie pozwolą na jej przeprowadzenie. Tak też bywa w przypadku terapii manualnej. Rehabilitant nie może jej przeprowadzić, jeśli nie z jakiegoś powodu nie może zbadać pacjenta i tym samym nie jest w stanie mu pomóc technikami mobilizacji czy trakcji. Przeszkodą są też bóle związane z nowotworem i stany zapalne w fazie ostrej w pierwszych dobach. Jedyne co można wówczas zrobić to użyć innych technik, które zadziałają przeciwbólowo.
Do innych przeciwwskazań terapii manualnej należą złamania i skręcenia leczone zachowawczo unieruchomieniem. W takiej sytuacji należy odczekać, aż unieruchomienie zostanie usunięte, co zwykle następuje po kilku tygodniach.
Jaki jest cel terapii manualnej?
Celem terapii manualnej jest przede wszystkim zlikwidowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie zakresu ruchu i siły mięśniowej. Rehabilitant uzależnia wybór techniki od tego, czy ma do czynienia z ograniczeniem stawowym, czy też mięśniowym. Wykorzystuje przy tym zarówno zdobytą wiedzę, jak i dotychczasowe doświadczenie.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?
Wizyta jest poprzedzona wywiadem. Już od pierwszych chwil, gdy pacjent wchodzi do gabinetu, obserwowany jest pod kątem postawy ciała. Rehabilitant zwraca uwagę, jak Pacjent siada, wstaje, ubiera się i zdejmuje ubrania.
Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z dokumentacją medyczna, dotychczasowym leczeniem oraz zbadanie miejsca schorzenia. Wykonanie USG w razie potrzeby, sprawdzeniu, czy jest jakikolwiek obrzęk, ocieplona skóra oraz zwiększone napięcie mięśni.
Następnie rehabilitant przechodzi do badania neurologicznego, czucia, badania odruchów oraz ruchomości samych nerwów.
W dalszym etapie ma miejsce sprawdzenie zakres ruchu czynnie, wykonywane samodzielnie przez pacjenta oraz biernie przez rehabilitanta, z końcowym oporem. Na koniec wykonywane są testy mięśniowe, sprawdzające wydolność mięśnia.
To wszystko wchodzi w zakres kompleksowej diagnostyki, która obejmuje:
-
obserwację,
-
badanie, USG,
-
ocenę funkcji poszczególnych elementów danej okolicy narządu ruchu.
Badania obrazowe są w takim przypadku bardzo ważne, to warto najpierw przeprowadzić badanie w ramach konsultacji. Dopiero potem można sprawdzić, jaka jest różnica między dolegliwościami pacjenta, czyli tym, co rehabilitant jest w stanie sprawdzić i zbadać a tym, co faktycznie zapisane jest wynikach badań obrazowych. Często wynika z nich, że powinno boleć w tym konkretnym miejscu, co wykazało USG, bo jest obrzęk, przekrwienie lub uszkodzenie, a w rzeczywistości nie koreluje to z faktycznymi objawami.