Łokieć tenisisty
„Łokieć tenisisty” czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to schorzenie objawiające się charakterystycznym bólem zlokalizowanym około 2 cm poniżej zewnętrznej, najbardziej wystającej części kostnej łokcia (nadkłykcia bocznego kości ramiennej). Jest to entezopatia przyczepów mięśni prostowników nadgarstka do kości ramiennej, powstała w wyniku kumulowania się mikrourazów.
Co to jest łokieć tenisisty i łokieć golfisty?
Nazwy schorzeń nawiązują do konkretnych dyscyplin sportowych, nie oznacza to, iż dotyczą tylko sportowców. Wystarczy, że w pracy i codziennym życiu wykonuje się wciąż te same, powtarzalne czynności i ruchy, obciążające konkretne partie mięśni i stawów. Przyczyny i objawy również są podobne, a proces leczenia przebiega w podobnie. Różnica polega więc na tym, z której strony łokcia odczuwane są dolegliwości bólowe oraz w jaki sposób wpływa to na zakres ruchomości ręki.
Łokieć tenisisty – objawy
Łokieć tenisisty daje objawy bólowe związane z przedramieniem. Objawem jest ból i tkliwość mięśni przedramienia odczuwana podczas dotyku. Opuchlizna w okolicy łokcia nie jest objawem typowym, ale pojawia się dość często, zwłaszcza gdy problem jest ignorowany przez pacjenta od dłuższego czasu, występuje promieniowanie bólu od łokcia aż do dłoni oraz wyraźne osłabienie funkcji kończyny, a zwłaszcza funkcji nadgarstka. Dodatkowym charakterystycznym objawem jest problem ze zginaniem dłoni, trudność sprawiają również wszelkie ruchy skrętne nadgarstka, jak np. otwieranie, wkręcanie żarówki czy odkręcanie słoika.
Łokieć golfisty – objawy
Łokieć golfisty, podobnie jak łokieć tenisisty, daje początkowo niewielkie objawy bólowe, które zwykle są ignorowane przez pacjenta. Nieleczony łokieć golfisty prowadzi jednak do pogłębienia się dolegliwości bólowych i utrudnia wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności. Charakterystyczne objawy łokcia golfisty to ból po wewnętrznej stronie stawu łokciowego i przedramienia, który często promieniuje do nadgarstka oraz małego i serdecznego palca. Pojawienie się opuchlizny, osłabienie funkcji nadgarstka czy tkliwość dotykowa mięśni przedramienia od wewnętrznej strony łokcia to objawy, które również bardzo często towarzyszą zjawisku łokcia golfisty.
Jak leczyć łokieć tenisisty
Istnieje wiele sposobów na leczenie łokcia tenisisty. Najlepsze i najszybsze efekty daje fala uderzeniowa skupiona FSWT, stosując ją w miejscu największego bólu, opracowujemy również sąsiadujące tkanki i mięśnie, wpływające na działanie stawu łokciowego. Pokazujemy pacjentowi ćwiczenia na łokieć tenisisty, które można wykonywać w domu. Zmniejszą one ból i przywrócą ruchomość stawu łokciowego.
A jak leczyć Łokieć golfisty?
Łokieć golfisty tu też stosujemy falę uderzeniową akustyczną precyzyjnie kierowaną w miejsce bólu. Pojedyncza sesja trwa 10 min, efekt jest natychmiastowy, następuje ulga w bólu. Energia z fali uderzeniowej trafia na uszkodzone tkanki i w efekcie:
- pobudza ich regenerację poprzez zwiększenie produkcji kolagenu,
- poprawia ukrwienie, odżywia oraz dotlenia tkanki,
- zmniejsza napięcia mięśniowe,
- łagodzi ból,
- likwiduje obrzęki,
- rozpuszcza i rozbija zwapnienia,
- usuwa toksyny z tkanek.
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramieniowej (łokieć tenisisty)
Z subiektywnych obserwacji wynika, że terapia falą uderzeniową przynosi skuteczność w przypadku ok. 75% pacjentów z zespołem łokcia tenisisty [1Parametry ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Po palpacyjnym stwierdzeniu największej bolesności i wykonaniu uderzeń falą na miejsce bolesne należy rozszerzyć pole zabiegowe o zależne tkanki mięśni przedramienia. Ból okostnowy z silnie unerwionej okolicy nadkłykcia zmusza do robienia przerw podczas zabiegu. W okolicy nadkłykcia tolerancja na ból jest niska, więc przed zabiegiem wskazane jest zastosowanie krioterapii, efekt taki osiągnięto poprzez zwiększenie częstotliwości.
Stokłosa w terapii łokcia tenisisty zaleca stosowanie 3 zabiegów powtarzanych co tydzień o parametrach 1000–3000 impulsów, energii fali w zakresie 0,06–0,17 mJ/mm². Podobne parametry zaleca się w terapii łokcia golfisty.
Analgetyczne działanie terapii falą uderzeniową wynika z badań Bernakovej. W grupie 42 pacjentów z zespołem łokcia tenisisty zastosowano roczną terapię falą uderzeniową. Poziom bólu oceniano, stosując analogową skalę bólu VAS (Visual Analogue Scale). Po przeprowadzeniu badań stwierdzono, że zastosowanie terapii fal uderzeniową umożliwiło spadek poziomu bólu i znaczne zniesienie zaburzeń na tle funkcjonalnym