Przykurcz Dupuytrena - co to jest?
Przykurcz Dupuytrena to choroba, gdzie dochodzi do patologicznego zgrubienia rozcięgna dłoniowego- tkanka łączna po stronie dłoniowej ręki. Choroba prowadzi do upośledzenia czynności chwytnej kończyny górnej i utrudnia wykonywanie czynności dnia codziennego.
Etiologia choroby jest nieznana, natomiast przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne. Przykurcz Dupuytrena częściej dotyka mężczyzn, a pierwsze objawy pojawiają się po 40 roku życia. Im później wystąpią objawy, tym przebieg zazwyczaj jest łagodniejszy.
Jakie są objawy i skutki przykurczu Dupuytrena
Pierwsze objawy zgrubienia i guzki, powierzchownie na stronie dłoniowej ręki, mogą dotyczyć wszystkich palców, jednak najczęściej są zlokalizowane w obrębie palca serdecznego i palca małego. W miarę postępu choroby włókna rozcięgna dłoniowego przekształcają się w grube, nieelastyczne struktury, które pociągają palce do zgięcia, uniemożliwiając wyprost. Powstające zwłóknienia i rozrost tkanki łącznej, w perspektywie dłuższego czasu, mogą powodować nieodwracalny przykurcz palców w obrębie stawów międzypaliczkowych i śródręcznopaliczkowych oraz deformację dłoni.
Fizjoterapia
Odpowiednio wcześnie wdrożona fizjoterapia może znacząco ulżyć pacjentowi oraz spowolnić powstające patologiczne zmiany, wdrożenie technik manualnych, mobilizacji przykurczonych struktur w obrębie ręki, rozcięgna dłoniowego oraz przedramienia. Dodatkowo zaleca się stosowanie fali uderzeniowej oraz zabiegów rozluźniających takich jak Super Indukcyjna Stymulacja (SIS)+Laser HIL.
Skupiona Fala Uderzeniowa BTL FSWT FOCUS
- Opracowanie zgrubień w obrębie ręki
- Przyspieszenie regeneracji tkanek
- Poprawa elastyczności rozcięgna dłoniowego
- Redukcja bólu stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych
- Rozluźnienie napiętych tkanek mięśni przedramienia
- Przyspieszenie przemiany materii
- Mikromasaż tkanek wywołany przed drgania mechaniczne